top of page

Норми сну дітей та порушення


Батьки з нетерпінням чекають регулярного і більш тривалого сну у дитини. Малеча спить набагато більше, ніж дорослі діти, тому що сон забезпечує розвиток мозку, закладає основи того, як ми будемо навчатись, рости й розвиватись.


Характер сну змінюється протягом першого року життя, включаючи необхідну кількість годин протягом дня і ночі. Поговорімо про норми сну в дітей першого року життя


норми сну, Педіатр і я


Від 0 до 3 місяців

Новонароджені сплять від 14 до 17 годин. Їхній сон розбитий протягом доби на короткі проміжки, аби пристосуватись до годування, зміни підгузків і спілкуванню з близькими. Діти на грудному вигодовуванні сплять, як правило, більше, ніж діти на сумішах, у яких проміжок між годуванням довший, до 3 годин. Сон малючка в перші місяці життя не рекомендовано турбувати.


Від 3 до 6 місяців

Починаючи з 3 місяців у малюка знижується потреба у сні до 12-15 годин. У цей період сон також стає довшим. Приблизно в цей час нічний сон триває до 5-7 годин.


Від 6 до 12 місяців

Починаючи з 6 місяців діти сплять майже всю ніч. Однак такі проблеми, як прорізування зубів чи хвороби, часто можуть погіршувати нічний сон. Як правило, дітки подають сигнали, коли вони хочуть спати. Одні починають плакати, інші починають терти очі, метушитись.


Як допомогти малечі, яка має поганий сон? Норми сну


дитина спить, норми сну


Протягом перших місяців графік сну малюка сильно залежить від режиму годування, якщо дитина голодна, то й сон у неї буде поганий. А ще завжди потрібно пам'ятати про чистий підгузок, адже цей фактор також сильно впливає на дитячий сон. З часом, аби допомогти дитині краще спати, забезпечте її достатньою кількістю денного світла протягом дня. За можливістю, використовуйте нічник проти світла загального. Ви можете погладити дитину, тихо з нею поговорити, однак намагайтесь не підіймати дитину з ліжка без нагальної потреби.


На початку засинання намагайтесь створити спокійну атмосферу і виконуйте певні ритуали перед сном. Такі ритуали допомагають малечі асоціювати ніч зі сном:

  • купання

  • зміна підгузка

  • читання книги

  • наспівування колискової

  • вечірнє грудне годування

  • спокійне середовище

  • затемнення світла


Важливою частиною формування здорових звичок сну є вміння засинати самостійно. Наші поради, як покращити сон

норми сну


1. Багатьох дітей заспокоює коли їх захитують або обнімають, однак найкраще класти дитину в ліжко до того, як вона дійсно засне. У такому випадку дитина звикає і не боїться того, що коли прокинеться, вас не буде поруч. Якщо дитину навчити засинати самостійно, то цей процес зовсім скоро стане комфортним для всієї сім'ї. Ви забудете про слізки та крики перед сном та після пробудження. Даруйте дитині більше любові і уваги протягом дня. Заохочуйте її самостійність вночі, це знижує тривогу розлуки і покращує сон.


2. Малеча може відчувати себе більш впевненою із соскою, хоча це більш фізіологічно для дітей першого року життя.

3. Часто буває, що діти час від часу можуть повертатись до нестійкого графіку сну.Такі погіршення є нормою для дітей першого року життя. Вони виникають на тлі прорізування зубів, стрибків росту і розвитку.

4. Однією із важливих рекомендації щодо покращення сну є емоційна складова мами та сім'ї. Наукові дослідження показують, що на сон дитини впливає постійний емоційний динамічний обмін між мамою і дитиною. Якщо у мами, є емоційне вигорання, недосипання, вона не може позитивно контактувати з дитиною і малеча це відчуває. Навіть намагання мами покращити цю ситуацію сильно не допоможуть. Тоді потрібно попросити про допомогу рідних і змінити свою рутину або хоча б якісно відпочити.

Пам'ятайте, що процес розвитку та стабілізації сну можуть відрізнятись у діток, оскільки на сон впливають і різні стани дітей: кольки, харчова непереносимість, атопічний дерматит, гіпертонус тощо. Якщо ви підозрюєте, що сон дитини порушений, говоріть про це своєму педіатру і знаходьте шляхи рішення. Записуйтесь на консультацію до наших педіатрів або невролога, ми допоможемо знайти розв'язання для будь-якої проблеми. Авторка статті Наталія Чернега, доктор медичних наук, засновниця центру "Педіатр і Я"

Comments


bottom of page