top of page

ГРВІ або застуда: як лікувати в маленьких дітей

ГРВІ — це те, що ми звикли називати застудою, але лікарні не послуговуються терміном застуда, адже він не є офіційним. ГРВІ — це гостре респіраторне захворювання. Гостре респіраторне захворювання розпочинається з запалення в органах дихальної системи, а вірусів, які здатні спричинити такі запалення, налічується понад 200 різновидів. Деякі викликають риніт, деякі — тонзиліт, а інші можуть спровокувати трахеїт.


грві, грип, у дитини температура, які симптоми грипу

ГРВІ або застуда кілька разів на рік — це звичайна ситуація, і це може навіть сприяти тренуванню імунітету. Проблема виникає, коли організм дитини не може ефективно боротися з інфекцією, і це може призвести до ускладнень, таких як отит, бронхіт або пневмонія.

Симптоми ГРВІ та застуди

 • слабкість

 • нездужання

 • в'ялість

 • втома

 • головний біль

 • нежить

 • підвищена температура


Як відрізнити ГРВІ, грип та алергію?


Натисніть на картинку, аби краще роздивитись симптоми та відмінності між захворюваннями.Як лікувати ГРВІ та застуду?


Лікування ГРВІ або застуди відбувається лише симптоматично, тобто важливо полегшити симптоми та стан дитини. На жаль, досі не існує жодного медичного препарату, який би міг повністю знищити віруси, що викликають гостре респіраторне захворювання. Є винятки, такі як деякі антивірусні препарати для грипу та для лікування герпесу.


Тож як саме лікувати симптоми? Якщо дитина відчуває себе добре й активно грається, можливо, навіть не потрібно поспішати до лікаря. Навіть при підвищеній температурі, якщо дитина нормально поводитися і не виявляє серйозних симптомів, можна просто дати їй час та створити комфортні умови для одужання.


Важливе зауваження: для немовлят до 3 місяців, які мають температуру вище 38 градусів, обов'язково потрібна консультація лікаря!


Чи потрібно збивати температуру про ГРВІ чи застуді?


Якщо температура у дитини підіймається до 38,5 градусів і вище, важливо зменшити її. Це можна зробити завдяки прохолодному (не холодному!) душу. Звучить дивно? Але насправді все просто, на цьому етапі нам важливо трошки знизити температуру та змити з тіла піт, аби воно могло легше й краще охолоджуватись. Після душу вдягаємо чистий і сухий одяг.


Якщо температура висока і дитина почуває себе погано, можна використовувати жарознижувальні засоби. Два основних препарати:

 • ібупрофен (доза: 10 мг на кг ваги, не більше 3 рази на добу)

 • парацетамол (доза: 15 мг на кг ваги, не більше 4 рази на добу).


Важливо пам'ятати, що не завжди потрібно досягати нормальної температури тіла. Якщо температура знизилася, і дитина відчуває полегшення, — це може бути добрим результатом.


Категорично заборонено дітям вживати наступні препарати: німесулід, анальгін, аспірин, індометацин.

Скільки рідини потрібно пити при застуді чи ГРВІ?


Пити дуже важливо, оскільки вода допомагає виводити віруси та їхні токсини з організму. Для контролю за достатнім вживанням рідини, слідкуйте за сечовипусканням — воно повинно бути регулярним, а сеча — прозорою.


Якщо дитина відмовляється від їжі, не треба настоювати на їжі. У міру одужання її апетит повернеться, і тоді ви зможете налагодити харчування. Наразі, пропонуйте легкозасвоювані продукти за її бажанням.


Зволоження повітря вдома також є дуже корисним. Спреї з морською сіллю або фізрозчин можуть зволожувати слизову оболонку носа. Використання вологого прибирання та провітрювання також сприяють поліпшенню самопочуття.

Чи можна гуляти на вулиці дитині при ГРВІ чи застуді?


Зазвичай можна, особливо якщо погода не надто холодна або вітряна. Важливо уникати скупчень людей.


Зазвичай описаних у цій статті методів лікування та догляду за хворим малюком буде достатньо, але ми також мусимо поділитись з вами моментами, коли варто бити на сполох і терміново звертатись за кваліфікованою медичною допомогою до улюбленого педіатра, а іноді навіть швидкої!


Небезпечні сигнали:

 • Підвищена температура протягом 4-х днів і більше днів

 • Непередбачені стрибки температури (спочатку відновилась нормальна температура, але згодом різко піднялась)

 • Задишка, свист або будь-які інші симптоми труднощів з диханням

 • Дитина блює

 • Поява будь-яких висипань на тілі

 • Дитину непокоїть будь-який біль або дискомфорт в будь-яких органах (вухах, горлі, животі, легенях, при сечовипусканні)

 • Настрій дитини дуже нетиповий - в'ялість або навпаки надмірна активність

 • Поява посиніння в носогубному трикутнику

 • Дитина відмовляється пити

 • Температура досягає позначки 38,5 і більше


Останні чотири симптоми свідчать про обов'язкове термінове звернення до швидкої!

Олена Олабіна, педіатр, Педіатр і Я, імунолог Київ

Якщо з цієї статті ви зрозуміли, що вам потрібна допомога педіатра чи інфекціоніста, записуйтесь на прийом до нашого медичного центру.


Олена Олабіна — керівниця напряму загальної педіатрії, педіатр та імунолог-інфекціоніст, а також улюблениця мам. Олена допоможе вам у будь-якій ситуації та стежитиме за правильним розвитком імунітету вашої дитинки.


Записатись на консультацію можна за телефонами:


Comments


bottom of page